Wat is er geregeld voor kiezers met een beperking?

Iedereen moet gebruik kunnen maken van het kiesrecht. Onze stembureaus zijn daarom toegankelijk voor mensen met een beperking. Alle stembureaus zijn toegankelijk voor mindervaliden. Hieronder vindt u meer informatie over hulpmiddelen die beschikbaar zijn. 

Meer informatie en video: Hoe werkt stemmen met een stemmal?

Op de verkiezingsdag is in één stemlokaal een stemmal en audiobox aanwezig. De stemmal is een speciaal hulpmiddel waardoor kiezers met een visuele beperking zelfstandig hun stem kunnen uitbrengen. De stemmal kan ook uitkomst bieden voor andere kiezers, zoals mensen met een beperkte arm- of handfunctie. De stemmal mag door iedereen gebruikt worden. 

De stemmal is aanwezig op het stembureau in het gemeentehuis, Kornoeljeplein 1 in Vries. 

Kent u iemand voor wie de stemmal een uitkomst kan bieden? Vertel die persoon dan over het stembureau met de speciale hulpmiddelen. 

Hoe werkt het stemmen met de stemmal? 

Het stembiljet wordt in de stemmal gelegd. Door met uw vingers over de mal te gaan voelt u de nummers van de partijen en de nummers van de kandidaten. Via de audiobox met koptelefoon krijgt u uitleg over de werking van de stemmal en hoort u de partijen en kandidaten op de lijst. Door te voelen en te tellen, vindt u de partij en het nummer van de kandidaat van die partij op wie u wilt stemmen en kunt u de vakjes rood kleuren. 

Let op: we stemmen in onze gemeente met een nieuw stembiljet. U maakt op het nieuwe stembiljet 2 vakjes rood: één voor de partij en één voor de kandidaat van die partij op wie u wilt stemmen.

Wilt u oefenen met het stemmen met de stemmal?

Dat kan! Maak hiervoor wel eerst een afspraak. Neem contact op met de gemeente, tijdens openingstijden, via 0592 - 266 662 of stuur een e-mail naar Team Verkiezingen via verkiezingen@tynaarlo.nl

Wilt u al voor de verkiezingen het overzicht bekijken van alle kandidaten waar u op kunt stemmen? Dan kunt u vanaf enkele weken voor de verkiezingen op deze pagina audio-bestanden per partij downloaden. De volledige kandidatenlijst zal hier dan ook als pdf te raadplegen zijn. Het document is toegankelijk, ook voor voorleessoftware. Het is hetzelfde overzicht als welke in het stemhokje komt te liggen. 

Hier volgt enkele weken voor de verkiezing de lijst met kandidaten voor de gemeenteraadsverkiezing van maart 2026.

Kunt u door een lichamelijke beperking niet zelfstandig stemmen? Dan kunt u, met toestemming van het stembureau, hulp krijgen in het stemhokje. Bijvoorbeeld als u slechtziend of blind bent, of uw armen niet kunt gebruiken. Of als u de ziekte van Parkinson heeft. U kunt zelf iemand meenemen om u te helpen. Of u vraagt een lid van het stembureau om hulp.

Heeft u hulp nodig? Dan kunt u uitleg krijgen van iemand van het stembureau. Dit mag alleen buiten het stemhokje. Dus niet in het stemhokje, want niemand mag meekijken als u stemt.

Meer informatie vindt u op de website nieuw stembiljet.

Wilt u oefenen met het stemmen met het nieuwe stembiljet? Meldt u zich dan bij Team Verkiezingen via info@tynaarlo.nl of het algemene nummer 0592 266 662. 

Op de verkiezingsdag rijdt er een speciale verkiezingstaxi. Deze verkiezingstaxi haalt u op van huis en brengt u naar een toegankelijk stemlokaal in de buurt. Heeft u gestemd? Dan brengt de chauffeur u weer thuis. Meer informatie over de verkiezingstaxi.

‘Tolk op afstand’ is een gratis online dienst, waarmee u als kiezer kunt videobellen met een tolk Nederlandse Gebarentaal. Deze tolk vertaalt het gesprek tussen u en de medewerker van het stembureau.
U heeft hiervoor een QR-code nodig. Die QR-code vindt u op het stembureau. Wilt u hier gebruik van maken? Vraag het aan de stembureauleden.

Op Toegankelijke verkiezingen - Berengroep leest u meer over deze service.

Ook handig