Cultuurhuizen in Vries, Eelde-Paterswolde en Zuidlaren
De gemeente Tynaarlo wil dat er in de drie kernen Eelde-Paterswolde, Vries en Zuidlaren een cultuurhuis komt. Een plek waar mensen samenkomen, elkaar ontmoeten, terecht kunnen voor informatie of voor een creatieve workshop: het cultuurhuis. De huiskamer van het dorp. Voor een bruisend dorpsleven waar verbinding tussen mensen centraal staat en samenwerking tussen lokale verenigingen en initiatieven wordt gestimuleerd.
Waarom cultuurhuizen?
- Kunst, cultuur en welzijn wordt zichtbaarder in de gemeente.
- Cultuurhuizen dragen bij aan verbinding inwoners en versterking de leefbaarheid.
- Krachten bundelen: verenigingen staan samen sterker op het gebied van programmering, faciliteiten, communicatie.
- In de cultuurhuizen krijgt de bibliotheek weer haar volwaardige rol.
- Ieder cultuurhuis is uniek voor de specifieke locatie en dus afgestemd op de behoeften van de inwoners.

Veelgestelde vragen
De cultuurhuizen komen in Eelde-Paterswolde, Vries en Zuidlaren. Op 16 september 2025 neemt de gemeenteraad een besluit over de precieze locaties in de drie kernen. Het kan gaan om een nieuw te bouwen voorziening, maar ook om een bestaand gebouw dat zal worden verbouwd/verduurzaamd.
Dat kan natuurlijk per cultuurhuis verschillen. Naast een bibliotheek en de welzijnsorganisatie Neie Noaber, zijn het lokale verenigingen (koren, muziek- en toneelverenigingen, etc.), maar bijvoorbeeld ook een organisatie als Vrouwen van Nu en de Volksuniversiteit.
Het college heeft aangegeven dat de huidige dorpshuizen open blijven tot het moment dat de cultuurhuizen zijn geopend.
De gemeente streeft ernaar om de cultuurhuizen zo snel mogelijk te openen. Maar de verwachting medio 2029.